Yin jóga
Čím je Yin jóga specifická:
- Zvyšuje krevní oběh a flexibilitu
- Uklidňuje a vyrovnává mysl a tělo
- Snižuje stres a úzkost
- Uvolňuje fascii (povázku)
- Podporuje hlubší relaxaci
- Zlepšuje pohyblivost kloubů
- Přináší rovnováhu orgánům prostřednictvím meridiánové stimulace
Více o Yin józe
Yin Yoga má své kořeny v Číně, na rozdíl od populárnějších a aktivnějších jógových disciplín, které vznikly v Indii. Jóga je založena na taoistické teorii jin a jang – opačné pojmy, které společně představují rovnováhu. Jin je stabilní a pasivní, zatímco yang se mění a je aktivní. Pasivní Yin se tedy provádí v sedě nebo ve sklopené poloze.
Yin Yoga je pomalejší, meditativní verze jógy. U jógy Yin jsou pózy drženy po dlouhou dobu (obvykle tři až pět minut nebo déle), abychom se zaměřili na pojivové tkáně (zejména vazy), než abychom se soustředili na svaly.
V důsledku toho jsou ásany pasivnější s malým svalovým zapojením.
Yin jógové pozice připomínají pózice jiných stylů jógy, ale používají odlišná jména. Navzdory podobnosti pozic
se verze jinů provádějí odlišně od aktivních nebo jangových pozic. Například yin housenka (sed s nataženýma nohama a ohnutými zády) se podobá paschimottanasaně (pozici kleští). V housence se však páteř zakulacuje, takže hlava se dotýká kolenou, zatímco v paschimottanasaně zůstává páteř rovná a prodlužuje se, když hlava dosahuje k nohám.
Pokud jemně protáhnete pojivovou tkáň dlouhým držením jinového pólu, bude tělo reagovat tím, že se prodlouží
a zesílí – což je přesně to, co chcete. Pamatujte, že principem cvičení je kladení důrazu na tkáně, na což tělo bude reagovat posílením.
Yin jógové pózy jsou také navrženy ke zlepšení toku qi (nebo chi) subtilní energie, která podle čínské medicíny prochází meridiánskými cestami těla. Předpokládá se, že tyto meridiány jsou vytvářeny naší pojivovou tkání
a že zlepšený tok qi posiluje zdraví orgánů, imunitu a emoční pohodu.
Původ Yin jógy
Držení pozic po dlouhou dobu a další techniky úzce související s jógou Yin byly po staletí praktikovány v Číně a na Tchaj-wanu jako součást taoistické jógy, která je někdy známá jako Dao Yin. Taoističtí kněží učili tyto znalosti spolu s dýchacími technikami praktikanty Kung Fu asi před 2000 lety.
Často se hovoří o tom, že Jóga Yin byla založena v 70. letech odborníkem na bojová umění a učitelem taoistické jógy Pauliem Zinkem, což je ovšem mylná představa. Paulie učil praxi ovlivněnou svým bojovým uměním, která se v průběhu let nazývala různě – taoistická jóga a jóga Yin a Yang.
Ve skutečnosti to byl Paul Grilley, kdo vyvinul jógu Yin, jak ji známe dnes. Jeho rozšířená popularita je částečně způsobena i jeho manželkou Suzee.
Naším cílem v životě není stát se dokonalým: naším cílem je stát se celistvým.