Vinyasa yoga - Makasi Joga

Vinyasa jóga

Vinyasa je považována za „meditaci v pohybu„, je o harmonii a rovnováze, eleganci a plynulosti. Pohybujeme se, všímáme si našich pohybů a toho, co pohybuje s námi. Pohybujeme se společně, abychom se vzájemně podporovali. Tato reflexe nám připomíná, že v tom jsme všichni společně, stejně jako v životě, a že tato praxe a život jsou větší než my sami.
Vinyasa značí následující:
  • Souvislost mezi pohybem a dechem
  • Jógová sekvence, která ilustruje toto spojení pohybu a dechu
  • Zákon o stanovení záměru a přijetí kroků k jeho dosažení
  • Plynulé přechody stejně důležité jako asány
  • Dynamičtější styl jógy
  • Větší důraz na sekvenci „Pozdrav slunci“
floral-decor
Proč je Vinyasa oblíbený styl?

Vinyasa jóga je atletická a aerobní. Lidé se chtějí hýbat a potit a Vinyasa to poskytuje. Surya Namaskaras (Pozdravy slunci) jsou základními posloupnostmi Vinyasy. Jejich opakováním zvýšíte svůj puls a napumpujete váš krevní oběh. Tři kola Surya Namaskary A, k tomu další tři kola B a hezky se zapotíte. Tím pádem je Vinyasa náročností srovnatelná s lepším tréninkem.

Vinyasa jóga je zábava. Pokud zjistíte, že se bavíte v životě, lidé se na vás budou dívat s podezřením. Mnozí z nás
se ale dostali do jógy, protože se bavili právě díky pohybu. Byla to zábava. Pokud by jóga byla celou dobu jen práce a žádná hra, přestaneme ji praktikovat.

Čím je Vinyasa jóga specifická?

Vinyasa, celým názvem Vinyasa karma, je dechem iniciovaná praxe, která spojuje každou činnost našeho života se záměrem směřovat k tomu, co je pro nás nejdůležitější.

Vinyasa jóga spojuje jednu pozici s následující pomocí dechu. To lze považovat za propojení nebo plynutí mezi pozicemi, což je někdy důvodem, proč se nazývá „Flow Yoga“. Opakem by byla hodina zaměřená na zarovnání, kde se studenti zabývají držením těla, prozkoumávají ho po určitou dobu a poté „rozbijí postoj“ opuštěním pozice.

„Přechody“ jsou to, co spojuje jednu pozici s druhou. Jsou to takzvané mezi-části. Tyto přechody jsou ve Vinyase považovány za pozice samotné. Chcete-li se pohybovat elegantnějším a propojenějším způsobem, věnujte stejné množství času rozvoji dovedností v přechodech, tak jako v asanách.

Používaná dýchací technika je Ujjayi Breath. Provádí se rytmickým vdechováním a vydechováním nosem. Pohybování je s dechem synchronizováno a celkový pocit je relaxace.

Existuje mnoho způsobů, jak přistoupit k Vinyase – od rychlého k pomalému. Posilujte a prozkoumávejte pomalejší možnosti a vytvářejte sílu ve spojení s flexibilitou. Pokud tak učiníte, pomůže vám vytvořit udržitelnou, celoživotní praxi.

Vinyasa je komplexnější typ hodiny, jelikož procházíme několik různých asánových kategorií v jedné relaci. Tyto asánové kategorie, nebo třídy, jsou seskupením pozic, mezi něž patří stojné pozice, záklonové pozice, předklonové pozice, apod.

Tento způsob praxe kontrastujte s hodinami založenými na uspořádání pozic, které procházejí kategoriemi ásan po dobu několika týdnů namísto každé lekce. Výhodou je větší hloubka posturálního porozumění během jedné lekce.

Původ Vinyasa jógy

Vinyasa se vyvinula z jógy Ashtangy. Za tvůrce Vinyasy je považován Krishnamacharya. Její význam rozvíjí ve své knize „Jóga Makaranda – Nektar jógy“. Jakožto host prince Maharadžiho, Krishnamacharya učil dospívající chlapce v paláci Mysore a jeho cílem bylo uklidnit aktivní teenagery spoustou pohybu.

Věřil, že pohyby mezi jednotlivými ásanami by měly být považovány za stejně důležité jako samotné pozice. Cílem bylo prohloubit koncentraci a vědomí těla skrz celou praxi.

Rishimu Vamanovi je také přisuzován podíl na vytvoření Vinyasa jógy. Záměrem bylo současně ztělesnit různé aspekty jógy: mudru, pránájámu, meditaci, ásanu a japonu.

ico-front-pose-seatingEdwin BryantYoga
Nic není statické, ale mění se každou chvíli.