Druhy jógy - Makasi Joga

Jaké druhy jógy existují?

floral-decor

Na světě existuje mnoho stylů jógy a každému může v určitou chvíli vyhovovat jiná.
Zjisti, jaké benefity jednotlivé styly přinášejí.

Základní dělení jógy vychází ze tří filosofií: jóga Karma – cesta akce,
jóga Bhakti – cesta oddanosti a jóga Jnana – cesta znalosti.

icon-thumb1

Hatha Yoga

Hatha je tradiční jóga založená na kombinaci asán (pozic), pránájámy (ovládání dechu) a meditaci (zklidnění mysli). Připravuje tedy studenta na hlubší duchovní techniky. Jedná se o původní formu jógy, ze které jsou odvozeny další styly.

Ashtanga Yoga

Ashtanga jóga sestává ze šesti sérií specifických asán (pozic) vždy ve stejném pořadí, přičemž každá pozice je důkladně prodýchána.
Po zvládnutí primární série se obtížnost postupně zvyšuje. Jedná se o fyzicky náročnější jógu, je tedy vhodnější pro zkušenější jogíny.

Bikram Yoga

Bikram jóga se skládá z 26 stanovených pozic v pevně daném pořadí a dvou dechových technik. Tento typ jógy je vždy prováděn
v místnosti vytopené na 40, 6 ° Celsia se 40 % vlhkostí, což vede
k lepší flexibilitě. Tento typ jógy představuje nejen fyzickou, ale i psychickou výzvu.

Iyengar Yoga

Tento styl jógy klade důraz na preciznost. Pózy jsou drženy mnohem déle než v jiných hodinách jógy ve snaze věnovat větší pozornost přesnému svalově kosternímu vyrovnání. Iyengar také využívá rekvizity, aby naučila studenta, jak přecházet do pozic správně a vyšla vstříc různým zraněním, ztuhlosti nebo strukturální nerovnováze.

Vinyasa Yoga

Vinyasa je styl, kde jsou pózy synchronizovány s dechem v nepřetržitém rytmickém toku.
Z jedné pózy do další přecházíme plynule a přechody (tzv. „transitions“) se stávají pozicemi samotnými. Jde o dynamický styl jógy vhodný pro začátečníky i pokročilé.

Antigravity Yoga

Antigravity jóga je druh jógy, který používá houpací síť, aby umožnil studentům provádět pozice, které obvykle nevyžadují jógovou podložku. Často se také nazývá jóga Aerojóga. Kombinuje tradiční jógu s pohyby inspirovanými pilates, tancem a akrobacií.

Kundalini Yoga

Jedná se o spirituální druh jógy. Sekvence Kundalini jsou pečlivě navrženy tak, aby probudily energii v našem těle, od páteře přes celé tělo skrz jednotlivé čakry. Součástí hodiny je provádění póz za doprovodu zpěvu a meditace. Cílem je zvýšení smyslového vnímání a snížení stresu i negativního myšlení.

Yin Yoga

Zatímco jiné formy jógy se zaměřují na hlavní svalové skupiny, yin jóga cílí na pojivové tkáně těla. Praxe této jógy se zaměřuje především na boky, dolní část zad a stehna. Yin jóga je pomalejší styl jógy, ve které jsou pózy drženy po dobu jedné až pět minut nebo více. Yin nabízí mnohem hlubší, tedy meditativní, přístup k tělu a jeho protažení.

Ayurveda Yoga

Jóga Ayuverda, vytvořená na základě principů a prvků starověké sanskrtské vědy Ájurvédy („věda nebo vědění života“), se snaží pomáhat svým praktikům k dosažení lepšího spojení mysli a těla.  Zatímco Ayurveda byla vyvinuta jako léčba k léčbě nerovnováhy pomocí přírodních léčivých přípravků, jóga Ayurveda zdůrazňuje pohyby, které jogínům umožňují zlepšit jejich fyzické i duševní zdraví.

Power Yoga

Power Yoga je fitnessové cvičení založené na vinyasa józe. Má mnoho stejných vlastností a výhod, včetně budování vnitřního tepla, zvýšené vytrvalosti, síly a flexibility a také snižování stresu. Nemá stanovené pozice ani sestavy, tudíž učitelé navrhují své vlastní sekvence. Původní Power Yoga byla vyvinuta
a založena Beryl Bender Birchem.

Restorative Yoga

Restorativní jóga vychází z Iyengar jógy a je narozdíl od aktivních druhů jógy o zpomalení
a otevření těla prostřednictvím pasivního protažení. Na hodině restorative jógy se skoro nehýbete
a vykonáváte jen pár pozic, což umožňuje vašim svalům hlubokou relaxaci. Cvičení je velmi jemné
, je dobrým doplňkem k aktivnímu pohybu a také uvolňuje od stresu.

Hot Yoga

Hot jóga je termín, který popisuje řadu různých stylů jógy s jedním společným prvkem – všechny se praktikují ve vytápěných místnostech na 40, 6 ° Celsia. Stanovenou sestavu ovšem nemá. Účelem hot jógy je podpořit pocení, o kterém se předpokládá, že detoxikuje tělo,  
a také zlepšit pružnost, vytrvalost, celkovou kondici, zmírnit stres a zvýšit krevní oběh.